Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Architekt Camillo Sitte (1843–1903) a jeho tvorba v českých zemích a ve Vídni

23. 10. 2023 @ 18:00

Hovoří Mgr. Martin Strakoš a Mgr. Romana Rosová

Architekt a urbanista Camillo Sitte představuje klíčovou osobnost pro formování urbanistické teorie i praxe v závěru 19. a na počátku 20. století. V úvodu se přednášející budou zabývat počátky Sitteho života a tvorby ve Vídni v kontextu generace architektů a umělců z okruhu vídeňské Okružní třídy, výrazně ovlivňující Sitteho formování. Již během vysokoškolských studií zkoumal urbanismus a architekturu italských, francouzských i německých historických měst. Získané poznatky zhodnotil v knize Der Städtebau nach seinen künstlerischen Grundsätzen (1889) / Stavba měst podle uměleckých zásad (český překlad vyšel v r. 1995 a 2012), v níž se věnoval obecným poznatkům z dějin urbanismu na příkladu tehdejší Vídně. Po úspěchu své knihy se Sitte uplatnil i mimo centrum monarchie, především v českých zemích a konkrétně na Ostravsku, kde vytvořil zásadní část svého díla. Patří k němu kromě regulačních plánů Moravské Ostravy, Mariánských Hor či Hrušova i nové centrum Přívozu, ukázkový příklad Sitteho urbanistických i architektonických názorů. Přednáška má za cíl upozornit na hodnoty Sitteho tvorby a prezentuje projekt Národního památkového ústavu, v rámci něhož přednášející připravili výstavu a kritický katalog tvorby C. Sitteho.
Na závěr krátké připomenutí: V letošním roce uplynulo 17. dubna 180 let od narození Camilla Sitteho a dne 16. listopadu si zároveň připomeneme 120. výročí od úmrtí tohoto vídeňského architekta.
Přednáška je pořádána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a prezentuje výsledky vědeckovýzkumné činnosti DKRVO financované z prostředků Ministerstva kultury.

Vstup knihkupectvím, vstupné dobrovolné

Podrobnosti

Datum:
23. 10. 2023
Čas:
18:00
Webová stránka:
https://www.facebook.com/events/1355588828402682

Místo konání

Juditina věž
Mostecká 1
Malá Strana, 118 00 CZ
+ Google Mapa