Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

OPENCALL: Symptomy budoucnosti

12. 5. 2023 @ 18:00 - 25. 5. 2023 @ 18:00

Umělecké soustředění v Krušnohoří

Jak se stal z těžby způsob boje proti klimatické krizi? Je snazší představit si odtěžení 54 milionů tun materiálu, nebo proměnu ekonomiky a vztahu k životnímu prostředí? Jaké scénáře jiné budoucnosti můžeme vytvářet pomocí umění?

Zaměření
Pro své elektrochemické vlastnosti se lithium používá především pro ukládání energie, což z něj podle některých dělá klíčovou surovinu v přechodu na obnovitelné zdroje. Největší množství se v současnosti těží v Austrálii, Číně a Chile. K otevírání nových lithiových dolů by mělo docházet i napříč Evropu: v Srbsku, Portugalsku nebo Španělsku, kde tyto záměry doprovází rozsáhlé protesty. Na minimálně následujících 20 let je plánována jeho těžba také na krušnohorském Cínovci, kde se lithium nachází jak v podzemí, tak v odkališti vzniklém při těžbě cínu v minulosti. V Ústeckém kraji, dosud závislém na těžbě uhlí, je lithium součástí strategie spravedlivé transformace. Stane se v rámci ní Krušnohoří znovu obětovanou zónou? A přistupuje se k ložisku překračujícímu hranice států na různých stranách jinak, nebo je touha po zisku a vyčerpání zdrojů univerzální? Jak souvisí lokální představy o lithiu s globálními ekonomickými vztahy a politikou?

Program
Mezi 23. až 27. srpnem se sejdeme na německé straně Cínovce. Během prozkoumávání terénu budeme mluvit o těžbě z pohledu krajinné ekologie či botaniky, ekonomie, politiky i umění. Program budou tvořit procházky a přednášky zahraničních i místních odborníků a odbornic, celý pobyt pak zakončíme workshopem o možných scénářích budoucnosti. Soustředění je zaměřené na interdisciplinární a umělecký výzkum a je součástí dlouhodobého programu ústecké Galerie Hraničář, který se věnuje (post)těžební krajině a novým podobám extraktivismu. Detailní program bude zveřejněn brzy.

Umělecké soustředění navazuje na předchozí projekty Kritické zóny krajiny (2022) a Krajina nerůstu (2021).

Jak se přihlásit
Součástí přihlášky je stručný popis (cca 1 normostrana) toho, jaká je Vaše motivace nebo výzkumně-umělecký záměr účasti na soustředění. Podmínkou je participace na celé délce programu, část soustředění bude probíhat v angličtině. Kapacita míst je omezena. Na program se můžete přihlašovat do 20. června, vybraným účastníkům dáme vědět do konce června.

Přihlašovací formulář
https://forms.gle/kqxHTi4hDRNtaTnz5

Místa / Ubytování
Galerie Hraničář, Prokopa Diviše 7, Ústí nad Labem
Vysokoškolské koleje UJEP, Klíšská 979/129, Ústí nad Labem
Jugendherberge, Bergmannsweg 8, Altenberg Zinnwald

Poplatek
Letošní poplatek 500 Kč zahrnuje ubytování v chatě Jugendherberge Zinnwald (vícelůžkové pokoje včetně lůžkovin) v Německu a na univerzitních kolejích UJEP v Ústí nad Labem (vícelůžkové pokoje včetně lůžkovin). Dále poplatek zahrnuje snídaně i večeře v Jugendherberge Zinnwald. Cestovní náklady si účastníci hradí sami. Po potvrzení účasti na soustředění je možné poplatek uhradit na bankovní účet 2700617684/2010, do poznámky napište jméno, příjmení a Cínovec 2023.

Organizační tým
Dramaturgie a produkce: Martina Johnová, Anna Remešová, Karolína Žižková

Spolupráce a poděkování: Klára Peloušková (Planeta B, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze), Kamila Vítek Derynková (spolek Cinvald), Diana Nebeská (Fakulta životního prostředí UJEP), Mikuláš Černík a Marika Volfová (Re-set: Platforma pro sociálně-ekologickou transformaci), kolektiv The Driving Factor Project Group, Anastasia Kubrak (FHNW Academy of Arts and Design).

Soustředění je realizováno jako součást projektu Umělecký výzkum environmentálních témat: Rozvoj interdisciplinarity a mezinárodní spolupráce a je podpořen NPO.

Kontakt
Martina Johnová, galerie@hranicar-usti.cz
Barbora Kropáčková, barbora.kropackova@hranicar-usti.cz

Podrobnosti

Zahájení:
12. 5. 2023 @ 18:00
Ukončení:
25. 5. 2023 @ 18:00
Webová stránka:
https://www.facebook.com/events/989044025861892

Místo konání

Veřejný sál Hraničář