Rubriky
SUP

Letní čtení pro každého plánovače

Léto je v plném proudu a proto je čas se podívat na to, co Vám pomůže, když se přesunete do stínu a dáte si na chvíli pauzu. Připravili jsme si publikace, které se nejenom dobře čtou, ale navíc se více či méně dotýkají plánování a můžou vám pomoci rozšířit obzory.

Kromě následujících tipů na čtení můžete v sekci rozcestník, také narazit na základní literaturu pro studenty územního a prostorového plánování, kterou pochopitelně doporučujeme také k prostudování, pokud jste již tak neučinili.

A poslední tip nakonec, v případě, že zmíněné knihy jste všechny už četli nebo vás nezaujali, tak doporučujeme se zastavit na příklad v CAMP, galerii Jaroslava Frágnera nebo v knihkupectví K-A-V-K-A, kde lze určitě sehnat něco zajímavého ze světa architektury a urbanismu.

Jane Jacobs – Smrt a život amerických velkoměst (1961)

Pravděpodobně stokrát omílaná, ale rozhodně nestárnoucí klasika, která stojí za přečtení, navíc se dá koupit s českým překladem. Dílo americko-kanadské spisovatelky je považováno za stěžejní odbornou literaturu, která se zabývá městským rozvojem. Jacobs zde kritizuje styl moderního městského plánování, který akorát vedl k vytváření monofunkčních a nepřirozených prostorů pomalu degenerujících a k ničení komunity a izolovanosti některých míst. Ačkoliv se jedná o už starší komentář navíc k americkým městům, s některými problémy se můžeme setkávat stále dnes.

Pokud máte již přečteno, určitě stojí za ti zkusit další dílo Jacobs, a to Ekonomie měst, kde se věnuje ekonomickým procesům a jejich provázaností s urbánním vývojem.

Jan Gehl – Města pro lidi (2010)

Jan Gehl je dánský architekt a urbanista, aktuálně jeden z nejuznávanějších. Města pro lidi je o vytváření a přetváření města do lidského měřítka. Vysvětluje, jak vytvořit města, která jsou živá, bezpečná, udržitelná a zdravá. V knize naleznete příklady, bohatě ilustrované fotografie a plány z celého světa, z praxe samotného autora. Pokud vás zajímá, jak mohou být vytvářená města živá, fungující, a hlavně pro lidi, stojí tahle publikace za přečtení.

Rem Koolhaas – Texty (2014)

Další autor je také známým a uznávaným architektem, tentokrát pocházející z Nizozemí. Druhý svazek edice čtení o architektuře přináší pět textů jednoho z nejvlivnějších architektů současnosti, Rema Koolhaase. Byly napsány v rozmezí let 1993-2001, tedy před masovým rozšířením internetu, před teroristickým útokem na World Trade Center a před současnou finanční krizí. Archiktektonická a urbanistická realita, kterou popisují, ale trvá a představuje stále stejně nesnadný problém k řešení.

Pavel Hnilička – Sídelní kaše (2005)

Ačkoliv by se mohlo zdát, že tématu suburbií v českém kontextu odzvonilo, některé suburbie rostou dál a rozhodně ne tak dobře, jak by skutečně mohly. Sídelní kaše je celkem tenká publikace, kterou sfouknete za odpoledne u vody, jejím autorem je český architekt Pavel Hnilička. Pokud vás zajímá téma suburbií, tak s touto nešlápnete vedle, protože se jedná o komplexní popis problematiky exodusu na předměstí velkých měst.

Adam Gebrian – Dva měsíce v Lisabonu (2021)

Pokračujeme dalším českým architektem, kterého můžete znát také díky jeho propagaci architektury skrze videa. Kniha není úplně cestopisem, je popisem spíše zážitků s jeho rodinou v Lisabonu a jejich

toulání se městem. Gebrian zde zprostředkovává čtenáři své zkušenosti a dojmy a sdílí s ním schopnost dívat se a pozorovat. Je možné, že po přečtení knihy budete chtít vyrazit do Lisabonu, ale pokud se nejedná o vaši vytouženou destinaci, dále stojí také za přečtení autorova další „cestovatelská“ publikace Tři měsíce v Barceloně (2021).

Michaela Hečková a Matěj Chabera – Možnosti vesnice (2021)

Náš výběr zakončíme opět českou publikací, která se věnuje často opomíjenému tématu, a to vesnicemi. Kniha mapuje 12 dramatických portrétů architektonické, společenské a kulturní proměny českých vesnic za posledních 20 let. Jedná se o soubor příkladů dobé praxe, mapování výsledků několika architektonických a krajinářských počinů. Nicméně ukazuje, že to není jenom o kvalitních návrzích a plánování, ale také o skryté vrstvě nenápadných příběhů, kompromisů a vnitřních motivacích.

Napsat komentář